Kąpanie

Kąpanie to chyba najistotniejsze i najbardziej podstawie z zabiegów pielęgnacyjnych czworonogów. Niejeden właściciel przekonał się, że czworonogi, które od małego nie miały styczności z wodą nie lubią kąpieli, a niejednokrotnie psy wręcz boją się wody. Ważną sprawą podczas zabiegu jest dobór odpowiednich szamponów i odżywek. Jak widać kąpanie może być zabiegiem stresujących zarówno właściciela jak i jego pupila. Szampony powinny posiadać odpowiednie pH dostosowane do skóry psa oraz dodatkowo posiadać składniki, które w pozytywny sposób oddziałują na sierść psów. Odżywki powinny ułatwiać późniejsze rozczesywanie oraz zregenerować usunięta podczas kąpieli naturalną warstwę ochronną. Kąpanie powinno usunąć zanieczyszczenia skóry i włosów oraz odżywić je. Powinno również zmniejszyć tendencję do powstawania kołtunów.

Zgodnie z opinią większości weterynarzy, pierwsze kąpanie psa powinno najwcześniej odbyć się, gdy nasz ulubieniec skończy pół roku (istnieją jednak pewne wyjątki, jak np.: yorki, które swoje pierwsze kąpanie powinny mieć w wieku trzech miesięcy). W tym wieku układ odpornościowy psa jest już odpowiednio ukształtowany, zaś skóra i sierść nie jest już tak wrażliwa. Pamiętać trzeba, że pierwsze kąpanie jest bardzo istotne bo ono właśnie będzie mieć ogromny wpływ na to czy nasz pupil polubi zabawy w wodzie czy nie i czy w przyszłości w trakcie zabiegów w wannie będą problemy.

Częstotliwość kąpieli jest uzależniona od indywidualnych cech każdego psa jak:: wiek, rasa, rodzaj i ogólny stan sierści oraz tryb życia naszego czworonoga.

You may also like...